Informacja dotycząca przekroczeń stężenia parametrów azotanów w wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Regionalne Wodociągi i Kanalizacja spółka z o. o. w Białogardzie w nawiązaniu do informacji, dotyczących ponadnormatywnej zawartości azotanów w wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi, zgodnie z opracowaną przez Politechnikę Śląską „Oceną wpływu na zdrowie konsumentów podwyższonych stężeń azotanów w wodzie uzdatnionej, wtłaczanej do Systemu Zaopatrzenia w wodę w Dąbrowie Białogardzkiej”, informuje mieszkańców miejscowości zaopatrywanych w wodę do spożycia z wodociągu zlokalizowanego w miejscowości Dąbrowa Białogardzka, tj. mieszkańców miejscowości: Dąbrowa Białogardzka, kolonia Dąbrowa Białogardzka, Role, Modrzewiec, Nielep, Kłodzino, Dołganów, iż w oparciu o dokonany przegląd literatury oraz zalecenia WHO dla konsekwencji zdarzeń tj. wystąpienia podwyższonych stężeń azotanów w ujmowanych wodach dla ujęcia wody w Dąbrowie Białogardzkiej, w okresie prowadzonych działań naprawczych realizowanych przez Spółkę RWiK w Białogardzie, opracowano 3 – stopniową skalę charakteryzującą wagę negatywnych skutków
Szczegółowe informację dostępne są pod poniższym linkiem.
Szanowni Państwo,
W dniu 26 sierpnia 2024 roku na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie ogłoszone zostały decyzje zatwierdzające nowe taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie wszystkich gmin obsługiwanych przez Spółkę. Informacja na temat nowych stawek które zaczną obowiązywać od dnia 3 września 2024, znajdują się na naszej stronie internetowej pod adresem https://www.rwik.pl/taryfy-aktualne/.
Spółka starała się o urealnienie cen świadczonych usług kilkukrotnie na przestrzeni ostatnich 4 lat. Stare taryfy, które będą obowiązywały do dnia 3 września 2024, zostały wyliczone w roku 2017. Od tamtego czasu warunki ekonomiczne świadczenia usług zmieniły się diametralnie. Pandemia i wojna w Ukrainie w wyniku których inflacja wzrosła do niespotykanego w ostatnim dziesięcioleciu poziomu, znacznie zwiększyły koszty prowadzenia naszej działalności. Podczas gdy ceny energii i paliw, ceny materiałów, stopy procentowe a także koszty wynagrodzeń dynamicznie rosły, nasza branża jako jedyna była blokowana i nie mogła płynnie dostosować wysokości cen świadczonych przez siebie usług do obecnie panujących warunków rynkowych.
Na etapie konstrukcji taryfy dołożono wszelkich starań by wzrosty cen były możliwie najniższe. W przypadku naszej Spółki, to co powszechnie nazywa się „podwyżką”, faktycznie jest jedynie waloryzacją kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, kosztów opartych na konkretnych liczbach, planach i danych księgowych, kosztów w większości niezależnych od Zarządu Spółki.
W rezultacie długotrwałego blokowania wniosków taryfowych, zamiast elastycznej i stopniowej reakcji cen usług na rosnące koszty, mamy dzisiaj obecnie jednorazowy, skokowy wzrost opłat.
W dwóch następnych 12-miesięcznych okresach taryfowych ceny będą rosły stopniowo i nieznacznie.
Zarząd Spółki